Tiskové zprávy WWW.MITSUBISHI-MOTORS.CZ
Informace jsou platné ke dni 24.6.2017

Ženeva, 6. 3. 2012Tisková zpráva

„CHYTRÝ DŮM - MiEV HOUSE“ - Nový koncept

Společnost Mitsubishi Motors Corporation (MMC) se v souladu se svou rolí průkopníka v elektromobilitě, kterou odstartovala roku 1966, rozhodla pro širší záběr začlenit do svého budoucího rozvoje problematiku infrastruktury.

To je důvod, proč se MMC, kromě dalších iniciativ, stala zakládajícím členem asociace CHAdeMO, jejímž cílem je prosazovat rozšiřování elektromobilů prostřednictvím technického zdokonalování rychlodobíjecích zařízení a podporování aktivit vedoucích ke standardizaci dobíjecích metod a mezinárodního rozšíření znalostí členů asociace CHAdeMO související s instalací rychlodobíjecích zařízení (http://www.chademo.com/indexa.html).

Je to také důvod, proč se společnost Mitsubishi Motors rozhodla vyvinout inovační koncept dům MiEV („MiEV House“).

INTELIGENTNÍ

MiEV House, jenž byl poprvé předveden na tokijském autosalonu v roce 2009 a poté dále vyvíjen pro autosalon v roce 2011, je konceptem „inteligentního domu“, který se vypořádává s problematikou energie a globálního oteplování tím, že současně řídí využívání energie mezi samotným domem, „inteligentními přístroji“, elektromobily (EV) nebo plug-in hybridy (P-HEV) a „chytrými sítěmi“. Děje se tak prostřednictvím systému řízení energie EMS (Energy Management System) a vlastního integrovaného systému elektromobilu EIS (Electric Vehicle Integration System) společnosti MMC.

Systém řízení energie EMS (Energy Management System):
Společnost Mitsubishi Motors se zapojila do řady testů ve snaze prozkoumat efektivní využití elektromobilů (EV) resp. plug-in hybridů (P-HEV) a recyklovaných akumulátorů z elektromobilů v souvislosti s rozvojem chytrých sítí pro efektivní využití elektrické energie v domácnostech, firmách a místních komunitách.

V rámci těchto vývojových kroků Mitsubishi Motors v současnosti spolupracuje s Mitsubishi Corporation a Mitsubishi Electric na vývoji systému řízení energie EMS, což je inteligentní rozhraní, které využívá kapacitu energie uložené v elektromobilu (EV) nebo plug-in hybridu (P-HEV) v pro dodatečné zásobování chytré elektrické sítě energií.

Interaktivní systém přispívá k optimalizaci využití energie tím, že umožňuje externí použití elektrické energie uložené ve vysokokapacitním trakčním akumulátoru elektromobilu (EV) nebo plug-in hybridu (P-HEV) pro napájení domů nebo jiných budov. Smyslem je přesunout celkovou spotřebu energie z denních špiček na noc, kdy je poptávka po energii mnohem menší. V důsledku toho by došlo ke snížení špiček spotřeby.

Systém EMS může pracovat také tak, že zajistí, aby dobíjení akumulátoru elektromobilu probíhalo v době nízké spotřeby energie.

Integrovaný systém elektromobilu EIS (Electric Vehicle Integration System):
Společnost Mitsubishi Motors rovněž vyvíjí integrovaný systém elektromobilu EIS, který komunikuje se systémem řízení energie domu (EMS). Systém EIS neustále monitoruje stav nabití trakčního akumulátoru elektromobilu (EV) nebo plug-in hybridu (P-HEV) a optimalizuje dobíjení akumulátoru tak, aby odpovídalo časovému plánu majitele při využívání vozidla.

To umožňuje, aby akumulátor elektromobilu (EV) nebo plug-in hybridu (P-HEV) byl plně nabitý, kdykoli s ním bude potřebovat majitel někam jet. Přínosem je nejen pohodlí řidiče, ale také snížení celkových nákladů za elektřinu.

Vzhledem k tomu, že systém EIS vždy zajišťuje dostatečné nabití akumulátoru, aby se s vozem mohlo odjet, je v trakčním akumulátoru vždy dostatek energie použitelné pro jiné účely.

VPŘED

Inteligentní dům MiEV (MiEV House) společnosti Mitsubishi Motors ukazuje, jaké další role mohou elektromobily (EV) nebo plug-in hybridy (P-HEV) plnit: kromě pouhé dopravy mohou pomoci nově definovat řízení spotřeby energie v rámci regionu nebo celého státu a jako takové snížit celkovou spotřebu paliva a produkci emisí, při využití trakčních akumulátorů jako přídavného zařízení pro uskladnění energie pro dům MiEV (MiEV House).

To však není všechno. Zkoumají se i další možné oblasti, a to ať již střednědobé nebo dlouhodobé:

  • V poslední době se pozornost soustřeďuje na použití vysokokapacitních trakčních akumulátorů elektromobilů (EV) jako zdroje velkého množství energie v nouzových situacích.
    V důsledku toho společnost Mitsubishi Motors v současné době vyvíjí systém, ve kterém budou elektromobily schopné dodávat až 1500 W při připojení k napájecímu zařízení. Cílem je v průběhu fiskálního roku 2011 takové napájecí zařízení uvést do maloobchodního prodeje (v Japonsku).
    Na tokijském autosalonu v roce 2011 se příkladem možností využití elektromobilu (EV) z běžného života stala kavárna MiEV Café, neboť využívala prototyp tohoto systému k napájení velkých elektrických domácích spotřebičů.
  • V dlouhodobém výhledu se Mitsubishi Motors ve spojení s americkou společností WiTricity Corporation a japonskou IHI Corporation pustila do výzkumu a vývoje snadno rozšiřitelných bezdrátových nabíjecích systémů pro dobíjení elektromobilů.

Bezdrátové systémy dobíjení využívají zařízení pro přenos energie umístěné na povrchu vozovky. Zařízení přenáší elektrickou energii do vozidla vybaveného zařízením pro příjem energie.

Příchod této technologie na trh umožní rychlé bezdrátové nabíjení elektromobilů při zastavení na semaforech, při parkování u nákupních nebo jiných společenských center. Možná také u vlastního inteligentního domu, jakým byl dům MiEV (MiEV House) vystavený na tokijském autosalonu v roce 2011*. Elektromobily tak budou pro zákazníky mnohem praktičtější.

* Není součástí expozice na ženevském autosalonu 2012.


Dovozce ČR: M Motors CZ s.r.o., Na Chodovci 2457/1, 141 00 Praha 4
Zákaznické centrum: 800 808 808, www.mitsubishi-motors.cz