Tiskové zprávy WWW.MITSUBISHI-MOTORS.CZ
Informace jsou platné ke dni 24.6.2017

Praha, 29.9. 2009Tisková zpráva

Elektromobil iMiEV se v Evropě objeví zřejmě již v roce 2010

Po úspěšném uvedení na domácím japonském trhu v červnu 2009 naznačuje poslední vývoj dění, že by mohl být elektromobil iMiEV uveden na evropském trhu již v roce 2010, tedy výrazně dříve, než se původně předpokládalo. Nemalý podíl na této skutečnosti bude mít dohoda o vzájemné spolupráci podepsaná prezidentem Mitsubishi Motors Corporation (MMC) Osamu Masukem, a panem Phlippem Varinem, prezidentem Peugeot Citroën (PSA). Předmětem vzájemné spolupráce bude společný vývoj elektromobilu založeného na japonské verzi Mitsubishi iMiEV, který bude určen pro evropský trh. Zahájení jeho výroby se odhaduje na říjen 2010 a jeho prodej v Evropě by mohl být zahájen ještě téhož roku. Současně s uvedením iMiEV by měl být rovněž uveden obdobný elektromobil v rámci značek Citroën a Peugeot.

Hlavní vlastnosti Mitsubishi iMiEV

1. Nulové emise CO2 při jízdě do práce a z práce
Vůz iMiEV sám o sobě při jízdě neprodukuje žádné emise CO2. I pokud bychom vzali do úvahy objem CO2 vypouštěný v elektrárnách, připadala by na provoz iMiEV pouze třetinová tvorba emisí CO2 produkovaného benzínovým miniautem “i” (počítáno interně na základě průměrných údajů o výrobě elektrické energie v Japonsku). Jen pro zajímavost - na ujetí 10 000 km vozidlem iMiEV se vyprodukuje o 1 tunu emisí CO2 méně, což je množství, na jehož absorbování by 76 vzrostlých cedrových stromů potřebovalo celý rok.

Mitsubishi iMiEV

2. Úsporný 100% pohon elektrickou energií
Vůz iMiEV je velmi úsporný, protože používá jako zdroj pouze elektrickou energii. Při průměrné ceně elektřiny 2,80 Kč za 1 kWh (tarif Standard dle platného ceníku ČEZ) tak náklady na ujetí 100 km představují pouhých 35 Kč, což je významná úspora ve srovnání s běžným spalovacím pohonem. V závislosti na sazbách elektrárenských společností je možné provozní náklady ještě dále snížit nabíjením akumulátorů v době platnosti výhodnějších sazeb.

3. Tichý, pružný, pohodlný výkon
Vůz iMiEV poskytuje zážitek z tiché a pohodlné jízdy, jakou může nabídnout pouze elektromobil bez zabudovaného spalovacího motoru. Díky kombinaci vynikající reakce na sešlápnutí plynového pedálu a díky vysokému točivému momentu již při nízkých otáčkách, což jsou vlastnosti typické pro elektrický motor, nabízí vůz iMiEV výrazně lepší jízdní dynamiku než obdobné automobily poháněné spalovacím motorem.

4. Dostatečný dojezd pro každodenní použití miniauta
Na jedno dobití může vůz iMiEV ujet až 160 km (dle momentálních jízdních podmínek). Je tedy k dispozici více než dostatečný dojezd pro každodenní použití miniauta pro cestu do práce a z práce i na popojíždění po městě za nákupy.

5. Tři způsoby dobíjení akumulátoru
Model iMiEV počítá se třemi různými způsoby nabíjení, takže je možné trakční akumulátor nabít doma i na cestách. Při normálním nabíjení se vůz i-MiEV připojuje do standardní domácí zásuvky pomocí nabíjecího kabelu dodávaného s vozidlem, přičemž doba nabíjení činí cca 7 hodin. Mimo domov bude možné využít sítě rychlonabíjecích stanic, v nichž bude dobití do 80% kapacity baterie otázkou cca 30 minut. Ta je již nyní částečně vybudována v Japonsku a USA. Nyní se usilovně začalo pracovat i na jejím rozvoji v Evropě.

Základní technické parametry Mitsubishi i-MiEV

Systém pohonu   2WD (pohon zadních kol)
Hmotnosti/rozměry D × Š × V3395 mm × 1475 mm × 1600 mm
Rozvor2550 mm
Provozní hmotnost vozidla1080 kg
Počet cestujících4
Výkon Spotřeba energie125 Wh/km
Dojezd/1 nabití160 km
Trakční akumulátor TypLithium-ion
Jmenovité napětí330 V
Jmenovitá kapacita16 kWh
Motor TypSynchronní
ModelY4F1
Max. výkon47 kW / 3000-6000 ot/min.
Max. točivý moment180 Nm / 0-2000 ot/min.

Dovozce ČR: M Motors CZ s.r.o., Na Chodovci 2457/1, 141 00 Praha 4
Zákaznické centrum: 800 808 808, www.mitsubishi-motors.cz